Türk Dünyasında Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu

Evde Bakım Derneği olarak 11-12 Ekim 2014 tarihlerinde Eskişehir Valiliği, Osmangazi Üniversitesi, Uluslararası Türk Teşkilatı(TÜRKSOY) ve Geriatrik Hematolojik Derneği tarafından Eskişehir’de düzenlenen ‘’Türk  Dünyasında Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu’’na dernek başkanımız ve yönetim kurulu üyeleri olarak katımımızı gerçekleştirdik.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda ana tema olarak yaşlanan nüfusla birlikte günümüzde önemi sorunlardan biri haline gelen ‘’sağlıklı yaşlanma ve sağlıklı yasam süresinin nasıl artırılacağı’ ’konusu ele alındı. En hızlı yaşlanan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiği ve bunun paralelin de gelişmeler ve evde bakım süreci vurgulandı.

 Sempozyuma çeşitli üniversitelerden öğretim üyesi ve görevlileri yanında yaşlı bakım ve evde bakım teknikerliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin yoğun katılımı dikkat çekiciydi.

Beş oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumda; yaşlı nedir nasıl değerlendirilir, yaşlanma ile kronik hastalıkların seyri, yaşlı bakımında bakım verenin eğitiminin önemi, yaşlılık ve kök hücre uygulamaları, yaşlı kreşi ve evde bakım ele alındı . Ayrıca Türk dünyasından 8 ülkenin katıldığı (Bosna Hersek, Moğolistan, Başkurdistan, Kırgızistan, Kazakistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) konuşmacılar yaşlılara yönelik kendi ülke uygulamalarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Derneğimiz adına dernek başkanımız Aynur Dik ‘’ Evde Bakım ve Yaşlı Bakım’’ konulu bir sunum yaptı. Sempozyumun arkasından Evde Bakım Derneği olarak oluşturulan çalışma gruplarına katıldık. Evde bakım ve palyatif bakım grubuna dernek başkanımız Aynur Dik oturum başkanlığı yaptı.

Yine yapılan ‘’yaşlılıkta bakım verecek elemanların yetiştirilmesi ve eğitimi’’ ‘’sağlık turizmi- termal ve spa turizmi’’ ‘’ yaşlılıkta beslenme ve tamamlayıcı tıp’’ çalışma grupları dernek yönetim kurulu üyelerimizden  Pemra Ünalan, Derya Yücel, Sema Oğlak ve Ankara Şubemizin kurucularından Hülya Yıkılkanın katılımı ve katkılarıyla gerçekleştirildi.

Eskişehir Valisi Sayın Azim Tuna Güngör’e, Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Osman İlhan’a ve çalışma arkadaşlarına davetleri ve misafirperverlikleri için çok teşekkür ederiz.

 

Güncel Bilgiler
İstanbul Sağlık Hizmetleri Rap
Sağlık - Der ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile 21 Ekim 2017 tarihinde İstanbul... Devamı için tıklayınız
Türkiye'de Uzun Dönemli Bakıma
DS֒nün Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 ülkede uzun süreli bakım hizmetlerine ilişkin r... Devamı için tıklayınız
12 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI ET
Medipol Üniversitesi tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında 18 Mayıs 2017 tarihinde düze... Devamı için tıklayınız
1.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU
1.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU 23-23 Mayıs 2017 KKTC LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ Kuzey Kıbr... Devamı için tıklayınız
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ I. P
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ I.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU 22-23 MAYIS 2017 LAÜ Hukuk Fak... Devamı için tıklayınız
12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü
Değerli Katılımcılar, Sessizliğin sesi duyulmaz hissedilir, kulaklar değil ruh ve yürek du... Devamı için tıklayınız
SAĞLIK BAKIMINDA LİDER BİR SES
... Devamı için tıklayınız
ALS İLE YAŞAMAK KONFERANSI
ALS İLE YAŞAMAK KONFERANSI 03 MAYIS 2017- İSTANBUL Evde Bakım Derneği, ALS –MNH Derne... Devamı için tıklayınız