SAĞLIĞA YENİLİKÇİ BİR BAKIŞ AÇISI: MOBİL SAĞLIK

TÜSİAD’ın “Sağlığa Yenilikçi Bir Bakış Açısı: Mobil Sağlık” başlıklı rapor tanıtımı toplantısı 22 Mart Salı günü 09:00 – 13:00 saatleri arasında Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da yapıldı. Toplantının açılış konuşmaları Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes tarafından gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından Dr. Cenk Tezcan tarafından hazırlanan raporun tanıtımı yapıldı. Ayrıca toplantıda “Türkiye’de Mobil Sağlığın Gelişimi İçin Atılması Gereken Adımlar” konulu bir panel de düzenlendi. Derneğimizi temsilen toplantıya, Evde Bakım Derneği Ankara Şubesi başkan yardımcısı Uzm. Fzt. H. Reyhan Özgöbek katıldı.

 

Toplantının konusu olan “Mobil Sağlık”, mobil iletişim teknolojisi ve altyapısını kullanarak, uzaktan hastalık yönetimi, sağlık verilerinin toplanması ve erken uyarı sistemi gibi alanlarda sağlık sisteminin etkinliğini artıran yenilikçi (inovatif) sağlık uygulamalarının önemi konuşuldu. Mobil sağlık henüz genç ve dinamik bir alan olmakla birlikte, sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, maliyetinin düşürülmesi ve kalitesinin yükseltilmesi açısından sağlık sistemini desteklemede kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

 

Mobil sağlık alanında farkındalık yaratmak amacıyla TÜSİAD Sağlık Çalışma Grubu’nun girişimiyle Dr. Cenk Tezcan tarafından “Sağlığa Yenilikçi Bir Bakış Açısı: Mobil Sağlık" başlıklı bir rapor hazırlanmıştır. Raporda, dünyada mobil sağlığın gelişimini ve mobil sağlık uygulamalarını etkileyen teknolojik faktörler ele alınarak mobil sağlıktan Türkiye’de etkili bir biçimde faydalanmak amacıyla politika önerileri sunuldu.

 

Toplantıda düzenlenen panelde TÜSİAD Sağlık Çalışma Grubu Başkanı  Şükrü BOZLUOLÇAY  moderatörlüğünde; “Türkiye’de Mobil Sağlığın Gelişimi İçin Atılması Gereken Adımlar”  tartışıldı. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip İRİNCİ,  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Op. Dr. Orhan KOÇ,  Acıbadem Sağlık Grubu Bilgi Teknolojileri ve Teknik Hizmetler Direktörü Kemal KAPLAN, , Turkcell Sağlık İş Geliştirme Bölüm Müdürü Emre TAVşANCIL, ODTÜ Enformatik Enstitüsü, Sağlık Bilişimi Kürsü Başkanı Doç. Dr. YeĢim AYDIN SON katıldı.

 

Panelde;

·         Mobil teknolojilerin kullanımının giderek arttığı günümüzde, sürdürülebilir bir sağlık sisteminde mobil sağlığın yeri nedir?

·         Mobil sağlığın sunduğu fırsatlar nelerdir?

·         Mobil sağlık uygulamalarının yaygınlaşması ve sağlık sistemine yerleşmesi için yol haritası ne olmalı? Kamu, özel sektör ve üniversitelerin rolleri ne olabilir?

Soruları  tartışıldı.

Güncel Bilgiler
İstanbul Sağlık Hizmetleri Rap
Sağlık - Der ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile 21 Ekim 2017 tarihinde İstanbul... Devamı için tıklayınız
Türkiye'de Uzun Dönemli Bakıma
DS֒nün Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 ülkede uzun süreli bakım hizmetlerine ilişkin r... Devamı için tıklayınız
12 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI ET
Medipol Üniversitesi tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında 18 Mayıs 2017 tarihinde düze... Devamı için tıklayınız
1.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU
1.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU 23-23 Mayıs 2017 KKTC LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ Kuzey Kıbr... Devamı için tıklayınız
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ I. P
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ I.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU 22-23 MAYIS 2017 LAÜ Hukuk Fak... Devamı için tıklayınız
12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü
Değerli Katılımcılar, Sessizliğin sesi duyulmaz hissedilir, kulaklar değil ruh ve yürek du... Devamı için tıklayınız
SAĞLIK BAKIMINDA LİDER BİR SES
... Devamı için tıklayınız
ALS İLE YAŞAMAK KONFERANSI
ALS İLE YAŞAMAK KONFERANSI 03 MAYIS 2017- İSTANBUL Evde Bakım Derneği, ALS –MNH Derne... Devamı için tıklayınız