Türkiye'de Uzun Dönemli Bakıma İlişkin Ülke Değerlendirmesi Programı Raporu

Derneğimizin de katıldığı   “Türkiye'de Uzun Dönemli Bakıma İlişkin Ülke Değerlendirmesi Programı” toplantısı 09-13 Ekim 2017 tarihleri arasında  Ankara’da  yapıldı.

DSÖ’nün  Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 ülkede uzun süreli bakım hizmetlerine ilişkin rapor hazırlanması için Avrupa Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Kai LEİCHSENRİNG, Stefania ILINCA ile DSÖ Türkiye Temsilcisi, Gül MENET, Sıla Saadet TOKER ile Altynai SATYLGANOVA’dan oluşan heyet Türkiye raporu hazırlamak üzere çalışmalar yürütmüştür.  Bu çalışma, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başka Yardımcısı Dr. Bekir KESKİNKILIÇ ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilciliği Toker ERGÜDER Başkanlığında “Türkiye'de Uzun Dönemli Bakıma İlişkin Ülke Değerlendirmesi Programı” toplantısı 09-13 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır.  Program kapsamında Ankara ve Konya’da bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri gezilmiştir.

Program dâhilinde, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve akademisyenler tarafından “Türkiye'de uzun süreli bakım” ve “yaşlı sağlığı politikaları ve sağlıklı yaşlanmanın sürdürülebilirliği” konularında sunumlar yapılmıştır. Toplantılarda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Engelli ve Yaşlı Hizmetleri genel Müdürlüğü, ÇSGB-Sosyal Güvenlik Kurumu, Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları paylaşılmıştır. Aynı zamanda  “uzun süreli bakımda tıbbi hizmetler ve bakım finansmanı” tartışılmıştır.

Heyet bu çalışmalar kapsamında heyet Akademik Geriatri Derneği,  Türkiye Alzheimer Derneği, Geriatri Fizyoterapistleri Derneği, Geriatri Hemşireleri Derneği,  EVSAD, Türkiye Emekliler Derneği ile birlikte Evde Bakım Derneği temsilcilerini dinlemiştir. Bu çalışmaya Evde Bakım Derneği Ankara Temsilciliği Başkanı Reyhan ÖZGÖBEK katılmıştır.

Güncel Bilgiler
İstanbul Sağlık Hizmetleri Rap
Sağlık - Der ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile 21 Ekim 2017 tarihinde İstanbul... Devamı için tıklayınız
Türkiye'de Uzun Dönemli Bakıma
DS֒nün Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8 ülkede uzun süreli bakım hizmetlerine ilişkin r... Devamı için tıklayınız
12 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI ET
Medipol Üniversitesi tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında 18 Mayıs 2017 tarihinde düze... Devamı için tıklayınız
1.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU
1.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU 23-23 Mayıs 2017 KKTC LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ Kuzey Kıbr... Devamı için tıklayınız
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ I. P
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ I.PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU 22-23 MAYIS 2017 LAÜ Hukuk Fak... Devamı için tıklayınız
12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü
Değerli Katılımcılar, Sessizliğin sesi duyulmaz hissedilir, kulaklar değil ruh ve yürek du... Devamı için tıklayınız
SAĞLIK BAKIMINDA LİDER BİR SES
... Devamı için tıklayınız
ALS İLE YAŞAMAK KONFERANSI
ALS İLE YAŞAMAK KONFERANSI 03 MAYIS 2017- İSTANBUL Evde Bakım Derneği, ALS –MNH Derne... Devamı için tıklayınız